Crufts 2017

Nejdříve co je to CRUFTS

Crufts je největší výstava na světě, která se každý rok koná v Anglii v Birminghamu v NEC Centre.

Je to největší výstava, kde se sjedou vystavovatelé z celého světa. Na tuto výstavu se nemůže přihlásit každý. Musí se totiž nejdříve nominovat. V každé zemi se koná nominační výstava, většinou jsou tak cca 2 a nominace probíhá na nejvýznamnějších výstavách každé země. Bývá to uvedeno většinou v propozicíchna danou výstavu a nebo přímo na stránkách Cruftu, kde je seznam těchto výstav. Takže to znamená, že na tuhle výstavu přijede to nejlepší co může přijet. To znamená získat Cacib na některé z nominačních výstav ve třídě dospělých nebo CAJC ve třídě mladých. Snad jsem to napsal správně:-)

My jsme získaly nominaci z výstavy v Madarsku v Silvasvaradu a  z Varšavy v Polsku.

Ve Varšavě jsem dostal nominační kartičku na Cruft, v Maďarsku mi nedali nic, ale prý už se to nedává nikde.

Jak se na CRUFT přihlásit

Po úspěšné nominaci se nestačí jen přihlásit, ale musí se nejdříve u anglického kennel klubu vyřídit ATC číslo. To je číslo díky kterému se pak může pes přihlašovat na anglické výstavy. Je to jedinečné čislo, které je jen pro něj na doživotí. Stojí to cca 30 liber. Pokud máte více psů, musí se jim vyřídit každému své číslo. Není to nic složitého. Po úspěšné registraci ATC čísla, mi asi za týden přišel dopis z Anglie s certifikátem ATC čísla. (přisly 2, jeden se šampionem jeden bez šampiona.

Po přidělení tohoto čísla už se může přihlašovat.

Třídy na Cruftu

Na Cruftu je několik tříd a mají to odlišné než u nás. Tříd je několik a pes může být přihlášen dokonce i do několika tříd. Přesně nevím jaké jsou pravidla pro jednotlivé třídy. Tohle doporučuji přečíst na stránkách Cruftu, protože doteď v tom nemám jasno. Larry měl šampiona a byl starší dvou let tak jsem ho přihlásil do Open Class. To je nejtěžší třída, kde je opravdu světová špička.

Po tomhle všem se tedy může vycestovat.

Cesta do anglie se psem

Další důležitou věcí je dodržet určité podmínky pro vstup do Anglie se psem.

1. Mít EU pas. Je to takový ten modrý pas.

2. Pes musí mít čip - dporučuji zkontrolovat před odjezdem funkčnost čipu

3. Očkování proti vzteklině nějakou uznávanou vakcínou

4. Odčervění minimálně 24 hodin a maximálně 120 hodin před vstupem do Anglie - tím se myslí už vstup na trajekt nebo vlak. Musí to potvrdit veterinář v pase psa a musí tam napsat datum, čas a značku přípravku.  Pozor odčervovací tablety musí obsahovat Praziquantel

Naše cesta

Celou výpravu zorganizovala paní Sršňová, která zařídila celý tento zájezd a patří jí velký dík za tohle.

Naše výprava začala odjezdem z Brna dvěma minibusy. V našem minibusu jel s náma Irčan od paní Věry Sršňové, jeden Dandie dinmont teriér a můj Larry. Po cestě jsme vyzvedly další účastníky v Humpolci a Praze. Po příjezdu Do Dunkirku proběhla pasová kontrola. Kontrolovali nás asi 5x. Při čtvrté kontrole to Larry nevydržel a začal štěkat na slečnu z celnice, která do auta svítila baterkou, naštěstí to brala z humorem. Larry si po delší cestě zavazadlový prostor začal chránit:-) Pasová kontrola lidí a psů proběhla v pořádku tak nezbylo než pokračovat. Po pár hodinách jsme dorazily do hotelu Ibis v Coventry. Krásný hotel na okraji města v přírodě. Po dvoudenním volnu nezbývalo než vyrazit do Nec Centra.

Výstava

Po předložení vstupního listu, což je taková forma vstupenek se může vstoupit do haly. Pozor! Vstupenky neztratit, bez nich Vašeho psa nepustí ven!

Musím přiznat, že jsem si nervozitu nepřipouštěl, ale po chvilce jsem začal být nervózní ikdyž jsem tam jel bez očekávání, tak všechno šlo velmi rychle. Larry byl v Open Class, což jsem si říkal že to je bez šance na úspěch. Za nedlouho už stál v kruhu, rozhodčí si jej prohlížel snad nejvíc ze všech Irčanů nejdéle. Byl jsem nervózní i proto jestli nebude unavený z dlouhé cesty ikdyž jsme mely 2 dny volna a nebude trochu vyvádět v kruhu. Nakonec se předvedl tak jako jsem ho ještě nikdy neviděl. To bylo prostě dokonalé, bezchybné a profesionální předvedení z jeho strany. Samozřejmě tomu patří velké poděkování handlerce Petře.  Díky tomu si vyťapal na zeleném koberci krásné 5. místo v Open Class a ještě v takové konkurenci. Takže co víc si přát.

 

Závěrem musím říct že to úsilí stálo za to, už jen získat nominaci a pak ta cesta tam s vědomím jestli to nebylo všechno zbytečné. Nakonec nebylo:-)